Grzegorz Piekarczyk

2014 / 9 Listopad

5 błędów przy zakładaniu własnego biznesu


Poniżej 5 często popełnianych błędów przy zakładaniu własnego biznesu.

Dla niektórych rzeczy oczywiste, dla innych czarna magia  😉

1. Źle dopięty biznes plan

Bez względu na to jak dużo pasji wkładasz w swój biznes, jeśli nie domyka się on na papierze, nie zaczynaj działać. To co nie wychodzi czysto na białym nie wyjdzie w rzeczywistości. Zakładając różne scenariusze, musisz być przygotowany na wszystko.

2. Brak “Big Picture”.

Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć dokąd zmierza. Skupianie się tylko na bieżących sprawach, pozbawia nas misji w działaniu. Jeśli nie mamy misji, nasi klienci prędzej czy później od nas odejdą.

3. Skupianie uwagi na jednym pionie działalności

Często dochód może ci przynieść wcale nie to, co zakładałeś na początku. Twój biznes może być tylko źródłem ruchu generującego zysk w całkowicie innej przestrzeni. Bierz pod uwagę wszystkie możliwości zarobku i nie bagatelizuj tych, które nie dotyczą twojej głównej działalności.

4. Zainwestowanie wszystkich oszczędności

Na jednym z TedxKraków usłyszałem kiedyś, że biznes to nie pomysł tylko ludzie i pieniądze. Jeśli jesteś sam i chcesz zainwestować wszystkie swoje oszczędności, zastanów się dwa razy. Lepiej znaleźć inwestora, niż ryzykować wszystko. Taki ruch nie spowoduje, że będziesz spać spokojnie.

5. Klienci ważniejsi od pracowników

Jak już założysz własny biznes, nie popełnij tego najważniejszego błędu, czyli niedoceniania swoich ludzi. Twoim potencjałem, nie są klienci, tylko pracownicy. Jeśli uważasz, że każdego można zastąpić, a to klienci przynoszą ci dochód, na pewno nie zbudujesz stabilnej marki. Bez względu na wszystko, w pierwszej kolejności są pracownicy, a później cała reszta. Zadowolony pracownik to dobrze prosperujący biznes.

No comments so far.

LEAVE YOUR COMMENT