Grzegorz Piekarczyk

2015 / 9 Styczeń

18 wskazówek jak sprawić by praca w domu była bardziej efektywna


Poniżej zasady, które pomogą podnieść Twoją efektywność pracy w domu. Niektóre dotyczą osób pracujących w korporacjach, niektóre wolnych strzelców. Każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Określ co musisz zrobić każdego dnia i trzymaj się tego. Jeśli będziesz chciał zrobić wszystko, nie zrobisz niczego.

2. Używaj chmury. Jeśli pracujesz w domu, dobrze jest mieć dostęp do dokumentów z każdego miejsca.

3. Ubierz się. Poranna rutyna, czyli prysznic i ubiór do pracy może znacząco wpłynąć na Twoją pracę w domu. Większą efektywność osiągniesz jeśli będziesz czuć się jak w pracy.

4. Nie pozwalaj znajomym na odwiedziny. Takie przerwy w pracy mogą skutecznie zdezorganizować Twój dzień.

5. Wyjdź z domu. Jeśli nie wychodzi Ci praca w domu, może spróbuj popracować np. w pobliskiej kawiarni.

6. Ustal znaki z rodziną. Na drzwiach lub w inny sposób zaznaczaj kiedy nie wolno Ci przeszkadzać, a kiedy można. Wywieszka na drzwiach, kiedy kończysz ważny projekt, może znacząco przyspieszyć wykonywanie zadań.

7. Zainwestuj w swoje domowe biuro. Jeśli chcesz pracować w domu, przestrzeń w której będziesz to robić musi Cię inspirować i pobudzać do pracy, a nie na odwrót. Duże pieniądze wydane na domowe biuro, mogą pomóc w lepszej pracy. Nawet posłanie dla Twojego psa przy biurku może okazać się dobrym pomysłem, aby praca szła lepiej.

8. Jasno określ godziny pracy. Nie pracuj z doskoku. Wyznacz ile czasu chcesz poświęcić na pracę i jakie godziny. Codzienna systematyczność pozwoli na to aby praca posuwała się do przodu.

9. Udawaj, że Cię nie ma w domu. Zachowuj się tak, jakby Cię nie było. Nie otwieraj drzwi, nie rozmawiaj przez telefon w sprawach osobistych.

10. Nie wychodź w środku dnia na spotkania nie związane z Twoją pracą. Może to spowodować, że już nie wrócisz do swojej pracy. Przesuń spotkanie na koniec dnia, a zrobisz to co do Ciebie należy.

11. Spotykaj się z osobami z którymi pracujesz na żywo. Nigdy rozmowy online czy wideokonferencje nie odzwierciedlą osobistego kontaktu.

12. Używaj aplikacji do wideokonferencji. Nie zawsze będziesz mieć czas na spotkania. Aplikacje tego typu pozwolą na szybką wymianę danych i rozwiązanie problemu na odległość w krótkim czasie.

13. Ciesz się z elastyczności. Nie możesz już wysiedzieć za biurkiem ? Idź pobiegać, popływać a nawet przerwij pracę. Jesteś własnym szefem i to Ty decydujesz ile pracujesz.

14. Ciesz się z przerw. Pracując w domu bez ustanku, przerwa jaką zapewni Ci rodzina lub znajomi może być właśnie tym czego potrzebujesz, żeby chwilę odpocząć i wrócić za moment do pracy.

15. Trzymaj się z daleka od kuchni. Pracując w domu będziesz potrzebować dyscypliny. Ciągłe zaglądanie do kuchni może zamienić się w nieustanne, niezdrowe podjadanie przez cały dzień.

16. Zainwestuj w wyciszające słuchawki z opcją całkowitego wyciszenia. Nie ma nic bardziej denerwującego niż karetka we tle albo dzwonek do drzwi, gdy właśnie przeprowadzasz rozmowę biznesową. Szczególnie jeśli chcesz aby Twoi rozmówcy nie wiedzieli, że siedzisz w domowym biurze.

17. Kontaktuj się ze współpracownikami lub szefem kilka razy dziennie. To pozwoli na zachowanie pewności, że pracujesz, a nie przesiedziałeś całego dnia przed telewizorem.

18. Używaj aplikacji lub programu do pracy zespołowej. Jest mnóstwo programów do zarządzania pracą zespołową. Korzystaj z nich, a komunikacja będzie dużo prostsza.

Żródło: inc.com 

LEAVE YOUR COMMENT