Grzegorz Piekarczyk

2015 / 9 Luty

10 rzeczy, która każda kreatywna osoba (to Ty) powinna się nauczyć.


Poniżej 10 rzeczy, które każdy fotograf, projektant, grafik czy inna kreatywna osoba powinna się nauczyć.

1. Eksperci nie są odpowiedzią.

Blogi, nauczyciele, mentorzy, wykładowcy, nie są odpowiedzią. Nie są po to aby powiedzieć Ci dokładnie tego czego potrzebujesz. Jeśli są dobrzy, są po to aby dać Ci pewne pomysły, instrukcje, albo zasady których powinieneś się nauczyć, a następnie złamać. Tu nie chodzi o ekspertów, tu chodzi o Ciebie. Odpowiedzi znajdziesz tam gdzie wszystko się odbywa, czyli w środku siebie. Słysz ekspertów, ale nie zawsze ich słuchaj.

2. Klient nie może Ci powiedzieć czego potrzebuje. 

Klient zatrudnia Cię ponieważ ma problem. Potrzebuje dobrej wizualnej reprezentacji czegoś lub jakiegoś rozwiązania. Myślą, że wiedzą jak coś najlepiej sfotografować, ale tak naprawdę nie wiedzą tego. Dlatego zatrudniają Ciebie. Weź do serca ich wskazówki, bo na pewno znają swój produkt, markę czy wizję. Możesz nawet zrobić kila ujęć tak jak oni to widzą, ale później całkowicie oddaj się swojej wizji. Dodaj wartość. Pokaż im coś, czego się nie spodziewali. Nie bądź tylko małpą z palcem. Pamiętaj dlaczego Cię zatrudnili… to Ty jesteś mistrzem kreowania fotografii. Jeśli jesteś wystarczająco dobry żeby Cię zatrudnili to powinieneś być wystarczająco dobry aby wdrożyć swoją fotograficzną wizję.

3. Nie celuj w “lepiej”, celuj w “inaczej”.

To zabawne jak “lepiej” wiąże się z “inaczej”. Jeśli celujesz w “lepiej” to znaczy, że podążasz drogą kogoś innego. Zawsze będzie ktoś lepszy od Ciebie, ktoś kto idzie tą samą droga co Ty. Jednak jeśli celujesz w bycie “inną” – myślisz w inny sposób, kreujesz nowe rzeczy – wtedy budujesz swoją własną drogę. Jeśli na nią wjedziesz i będziesz nią podążać to dużo szybciej, bez większego wysiłku, odnajdziesz siebie jako tą “lepszą”. Lepsze przychodzi łatwiej ponieważ to jest właśnie inne. Nie możesz wyróżnić się z tłumu będąc tylko lepszą. Musisz być inna.

4. Wielkie wyzwania stwarzają najlepsze prace. 

Jeśli dostajesz zadania które są wymagające i rozwijają Twoją wizje i umiejętności, świetnie. Staraj się cały czas mieć takie zadania. Jeśli natomiast nie dostajesz takich zadań, sam musisz sobie je wyznaczać. Dawaj sobie krótkie terminy do wykonania ciężkich zadań. Pracujesz najlepiej tam, gdzie widać wyznawanie, a zadanie do wykonania mocno przerasta to co potrafisz udźwignąć.

5. Wrażliwość ma znaczenie.

Zastanów się nad tym… Cały czas jest to pomijane. Przeczytaj to i lepiej uwierz: musisz wytworzyć w sobie podstawowe rozumienie designu, koloru, światła i kompozycji. Wiedzieć tylko “kiedy podoba Ci się obraz kiedy go widzisz” nie doprowadzi Cię do niczego. Musisz wiedzieć – dla własnego dobra i dobra swoich klientów – DLACZEGO zdjęcie jest dobre. Dlaczego to jest lepsze niż inne. Jeśli nie znasz pojęć opisujących obraz czy wyrażających Twoją opinie lub nie posiadasz wrażliwości nie będziesz w stanie wyjaśnić tych rzeczy, nie dostaniesz pracy. A jeśli dostałeś pracę, nie będziesz w stanie wytłumaczyć dlaczego jesteś warty zatrudnienia, przez tego samego klienta, w następnej jego kampanii, projekcie albo filmie. Uwierz w to. Wytwórz w sobie zmysł dobrego smaku.

6. Proste jest dobre.

Prawie każde zdjęcie które jest złe niesie ze sobą zbyt dużo informacji. Pomijając kwestie techniczne, zdjęcie jest złe wtedy, kiedy nie ma czystego przekazu. Często tak samo jest z designem, filmem czy modą. Pozbądź się nieładu i dekoncentracji. Opowiedz jedną opowieść i zrób to dobrze.

7. Popełniaj błędy, ucz się szybko. 

Najprościej mówiąc, musisz  uczyć się ze swoich błędów. Unikanie porażki nie jest rozwiązaniem. Celem jest szybkie powstawanie z pomyłek. Wiąże się to z każdym elementem fotografii – kreatywnością, biznesem, wizją. Jeśli nie chcesz popełniać błędów będziesz sparaliżowana do podjęcia jakiejkolwiek działania. To jest ten diabeł. Pozbądź się go i zacznij działać. Jeśli się uda, działaj więcej. Jeśli nie, zmień to. Szybko.

8. “Wartość” to coś innego niż “cena”.

Nie rywalizuj sam z ceną. To jest pewna śmierć na każdym kreatywnym polu. Skup się na zapewnieniu wartości, a wraz z nią wyceń odpowiednio swoją pracę. Jeśli dostarczysz dobrej wartości w swoich zdjęciach – lepiej niż tego oczekiwałeś – i zobrazujesz to we wszystkich znaczeniach, wtedy powinieneś być droższy. Pamiętaj, że wartość podąża w różnych formach.

9. Rozgrywający pracują z rozgrywającymi. 

Jeśli jesteś dobra w tym co robisz, wtedy pracujesz – lub szukasz pracy – z innymi, którzy są diabelsko dobrzy. Jeśli jesteś kiepska, otaczasz się kiepskimi ludźmi, żeby poczuć się lepiej. Jeśli chcesz być najlepsza, otaczaj się niesamowitymi ludźmi – innymi artystami, asystentami, producentami, klientami, partnerami – wszystkimi. Celuj wysoko. Celuj w lepszych od siebie.

10. Prawdziwi artyści tworzą. 

Czy tylko siedzisz i myślisz o rzeczach, które mógłbyś stworzyć, sfotografować, wybudować lub zaprojektować ale nigdy niczego nie zrobiłeś w tym kierunku ? Jesteś pozerem. Podejdź do tego na nowo i działaj. Może to co wyjdzie z Twojego studia nie będzie perfekcyjne, ale zawsze powinny od Ciebie wychodzić rzeczy, które trafiają w sieć, stronę, bilbord, galerie albo ulice. Jeśli jesteś prawdziwy, będziesz tworzyć cały czas.

Proszę bardzo. Teraz nie tylko czytaj, ale POZNAJ tę listę.

Źródło: tekst został przetłumaczony z bloga – Chase Jarvis Blog

No comments so far.

LEAVE YOUR COMMENT